بگذارید ابتدا سری به تاریخ مملکت بزنیم؛ اوضاع ما تا دوران اسلام و مغول خیلی خوب بود و از لحاظ علمی و سوادی حرف اول را میزدیم اما مغولان بدکردار تمام فایل ها و اسناد مارا به باد فنا دادند. بعد از آن هم شیوه ی حکومت داری و روی کار آمدن فئودالیسم و نیاز به کارگر و میل بیشتر به پول و محصول باعث شد مردان و زنان کارگر از مطالعه فاصله بگیرند. بعدها هم به دیلیل جنگ های متعدد، از جهانی گرفته تا عراق باعث شد سرانه ی مطالعه افت کند. اما تمام این ها به کنار که مشکل اصلی مردم ما از شروع تکنولوژی شروع شد و شاید بتوان گفت از بی جنبگی در رویارویی با تکنولوژی و مدیریت غلط دولت هاست. اما دلایل اصلی کتاب نخواندن در جامعه ی امروز:

۱. نبود علاقه و اصرار بر کتابخوانی
همیشه توی فیلم ها یا حتی توی عوام وقتی کودکی شلوغ میکند از خانه میفرستندش بیرون که با دوست هایش بازی کند ولی هیچوقت تشویق به مطالعه نمی شود. در انگلستان قانون است که پس از کلاس درس و مدرسه هر فرد چند ساعتی را باید در کتابخانه بگذراند و نمودش هم فیلم barry lyndon. اما در ایران حتی اگر بچه ای به کتابخانه راه یابد اول از همه دنبال وایفای و بعدش اگر نباشد دنبال clash of clans است با دیتای خود گوشی.
۲. مسابقه بین کتاب و رژ لب
متاسفانه بر عکس گذشته که علم به دنبال خودش ثروت و احترام داشت امروزه مد و ثروت احترام به دنبال دارد. به نظر شما اگر یک پزشک با یک پیکان وارد رستوران شود و در طرف مقابل یک چوپان بی سواد با سانتافه وارد آنجا شود کدامشان احترام بیشتری نصیبش میشود؟؟؟ مردم هم جای اینکه پولشان را به کتاب دهند و روحشان را تازه کنند ترجیح میدهند با آن پول مادیتشان را رونق دهند نه معنویت
۳. نویسنده خوب کجا بود؟؟؟ 
خداییش خیلی وقت است که دیگر نوشته ای دلپسند نخوانده ایم مگر تک و توک نویسنده ای که آنها هم کم کارند. مقایسه کنید شریعتی ها و جمالزاده ها و جلال ها را با نویسنده های جدید که چیزی جز عشق های الکی، تکراری و مسخره حالیشان نیست. توی همین گوشی ها که خیلی وقت ها تویش غرقیم هم نوشته هایی شیر میشود که مربوط به آن دوره و زمانند.
۴. صداوسیمای آبکی
این مملکت هرچه میکشد از صدا و سیمای یکطرفه و موافق تمام کارها و امور مملکت است و همیشه روی مشکلات جامعه درپوش میگذارد. از آن بدتر فیلم های چرند و بی معنی است که هدفی جز سرگرم کردن مردم به مطالبی که هیییچ فایده ای برایشان ندارد، ندارد. فیلم هایی که تبلیغ کننده ی مادی گرایی ست که مردم ما کم درگیرش نیستن.
به هرحال کتاب چیزی نیس که حذف شود ولی کتاب خوان ها اقلیت خواهند شد و این برای کشور در حال توسعه ای مثل ایران اصلاً خوب نیست.
این هفته نمایشگاه کتاب تهران شروع می شود اما شنیده ام تیراژ کتاب ها به شدت پایین و قیمت بسیار بالاست، در هر صورت امیدوارم کتاب ها با وجود قیمت بالا, مغزشان به تنشان بیارزد. امسال سومین سالی ست که از نمایشگاه دورم. به امید دیدار دوباره با بزرگترین رویداد فرهنگی خاورمیانه.